فر تو کار

تبدیل شدن فر تو کار برای آشپزخانه های مدرن  به یک ضرورت باعث نوشتن این مطالب برای شما عزیزان گردید. از این وسیله برای پختن، داغ کردن، کبابی کردن، سرخ کردن یا گرم کردن خوراک استفاده می شود. تفاوت اصلی مدل های مختلف فر در منبع انرژی تغذیه کننده است، اگرچه در برخی امکانات نیز تفاوت ­هایی دارند.

تعمیر گاز رومیزی

انواع فر تو کار

فر توکار را میتوان به سه نوع برقی، گازی و یا برق و گاز تقسیم کرد.

در سیستم­های جدید آشپزخانه هرکدام از این ها ممکن است به صورت اجاق مجزا یا توکابینتی (توکار) نصب شود.

از دیرباز همانطور که میدانید برای آشپزی اهمیت خاصی قائل بودند. زیرا که نام قدیم آن در ایران باستان  “فرن” میباشد.

فر تو کار گازی

در این نوع فر، پخت و پز به وسیله شعله­ های آتش ناشی از احتراق گاز شهری انجام می­ شود. البته اکثر این نوع فرها برای روشن شدن فندک، لامپ و فن داخلی نیاز به جریان برق دارند.این مدل مزایای گوناگونی دارد.از جمله اینکه هزینه انرژی و نگهداری آنها نسبتاً مناسب است. زیرا که قطعات مکانیکی و دیجیتال کمتری در آنها به کار رفته است، دوام خوبی دارند. همچنین استفاده از این نوع فر آسیب کمتری به محیط زیست وارد می­ کند.همچنین از معایب فر توکار گازی برای مثال باید گفت:به دلیل وابسته بودن به شعله گاز، کنترل دمای محیط داخل فر به خوبی ممکن نیست. همچنین نمی ­توان از آن، برنامه­ های متفاوت پخت را انتظار داشت.

تعمیر گاز رومیزی

دیگری اینکه چون در زمان پخت رطوبت ایجاد می ­شود ، در این نوع فرها ایجاد محیط کاملاً خشک میسر نیست. به همین جهت برای پخت نان و کیک­های اسفنجی آنچنان مطلوب نیستند. به دلیل همین رطوبت از فرهای گازی نمی ­توان به راحتی برای خشک کردن میوه­ ها و سبزیجات استفاده کرد.

نکته دیگر این است که در هنگام نصب انواع فرهای گازی تو کابینتی باید انشعاب گاز مجزا از اجاق گاز درنظر گرفته شود، که این امر گاهی برای مصرف کننده مشکلاتی را ایجاد می­ کند.

همچنین در هنگام خرید فرهای گازی، گزینه فن داخلی (convection fan) مد نظر قرار گیرد تا بتوان دمای یکنواخت تری را در داخل فر ایجاد کرد

تعمیر گاز رومیزی

فر تو کار برقی

در فر­های برقی پخت غذا بوسیله­ حرارت ناشی از المنت­های برقی که در قسمت پایین و بالای فر و گاهی در جداره ­های جانبی قرار گرفته اند، انجام می شود. این نوع نسبت به انواع گازی مدرن­ تر است.

همچنین هنگام استفاده از فرهای برقی، هزینه مصرف انرژی بیشتر است. ولی امروزه در دستگاه­های جدید به دلیل بالابردن راندمان انرژی مصرفی، دیگر این مساله قابل چشم پوشی است و هزینه برق مصرفی زیاد نیست.از جذابیت ها در این فرها می توان درجه حرارتهای بسیار متنوع و در نتیجه دستورهای پخت متفاوت و زیادی (دستور پخت اتوماتیک) بیان کرد.

علاوه براین نکات میتوان به درجه حرارتهای بسیار بالاتر نسبت به فرهای گازی رسید که از این خاصیت می توان برای تمیز کردن فر استفاده کرد. یعنی به نحوی که با بالابردن دما تا حدود 900 درجه، تمام مواد باقیمانده در آن به خاکستر تبدیل می­ شود.

همچنین امکان ایجاد محیط خشک تر نسبت به فر گازی وجود دارد. برای پخت نانها و کیکها مناسب ­تر هستند. همچنین برای خشک کردن میوه­ ها و سبزیجات مناسب ترند.

فر تو کار گاز و برق

فر توکار گاز و برق از اسم آن مشخص است که به صورت ترکیبی می باشد. باید گفت اصل پخت توسط شعله گازی که در قسمت پایین فر وجود دارد انجام می شود.همچنین گریل فوقانی با برق حرارت تولید می­ کند که فقط وظیفه برشته کردن غذا را برعهده دارد. از این جهت نمی­ توان فقط از جریان برق برای پخت استفاده کرد. و این اشتباه است که تصور شود که در جایی که استفاده از جریان گاز امکان ندارد، می توان فقط از قسمت برقی این نوع فر برای پخت غذا استفاده کرد.

 

تعمیر گاز رومیزی

ابعاد فر توکار

اندازه فر توکار نیز با توجه به نوع آن و برند تولید کننده تفاوت دارد. اما اکثر مدل های فر توکار موجود در بازار دارای ابعاد استاندارد ۶۰ * ۶۰ سانتی متر می باشند.

کیفیت فر تو کار به چه عواملی بستگی دارد؟

تنها تفاوت فر توکار با فر رومیزی در نوع نصب و محل قرار گیری آن است. مدل های مختلف و کیفیت فر توکار به عوامل زیر بستگی دارد:

           شرکت سازنده

          قطعات مورد استفاده در فر

           نوع فر

          میزان مصرف انرژی

         رعایت استانداردها هنگام نصب و استفاده

          گارانتیفر 

معایب فر توکار برقی

 • شاید بزرگترین عیب فر برقی، مقدار مصرف بالای برق باشد.
 • اندازه فر برقی، به دلیل وجود دیواره های ضخیم عایق، معمولا کوچکتر از فر گازی می باشد.
 • هر چند موقع یک بار المنت ها را باید عوض کنید که به نوبه خود وقت گیر و هزینه بر می باشد.
 • المنت های موجود در فر برقی معمولا هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض دارند.

فر کانوکشن چیست؟

فر کانوکشن نوع پیشرفته تر از فر توکار است که دارای فن است. فن موجود در این فر می تواند هوای گرم را در فر به صورتی یکنواخت به جریان بیندازد و باعث پخت بهتر غذا می شود. در فرهای معمولی انتقال حرارت از طریق دیواره صورت می گیرد و دما در نقاط مختلف غذا یکسان نیست. ولی در فر فن دار جریان هوای گرم از تمام نقاط به غذا وارد می شود.

 • غذا در این فرها نسبت به فرهای معمولی و قدیمی سریع‌تر آماده می‌شود. پخت وپز ۲۵ درصد سریع‌تر می‌شود.
 • به دلیل چرخش هوا، پخت مواد غذایی یکسان صورت می‌گیرد و حرارت کمتری هم نیاز است. البته در همه نقاط به خوبی پخته می‌شود.
 • در این بافت یکنواخت حرارتی، شما نیازی به چرخاندن غذا یا جا به جایی قفسه‌ها و سینی‌های مختلف یا نگرانی بابت سوخت خمیر پیتزا یا بیسکوییت‌های طبقه پایین ندارید.
 • گرانتر از بقیه فرها هستند. اما مصرف انرژی کمتر دارند. چرا که فرآیند پخت را سرعت می‌بخشند.
 • در فرهای معمولی، رطوبت نمی‌تواند خارج شود، بنابراین هوای فر مرطوب شده و برشته شدن اغلب زمان زیادی می‌برد یا به خوبی انجام نمی‌شود.

نکات مهم برای خرید فر تو کار

علاوه بر دقت به ابعاد فر و تناسبی که با ابعاد کابینت مورد نظر دارد، باید به نوع مصرف و تعداد دفعات استفاده در روز نیز توجه کنید.

 • مصرف انرژی و هزینه برق یکی از موارد بسیار مهمی است که باید مدنظر داشته باشید. در کشور ما انرژی برق گران‌تر از گاز است. با توجه به مصرف خود تصمیم بگیرید که فر گازی مناسب شما است یا برقی.
 • شرکت گارانتی کننده باید معتبر باشد و در قبال تعهدات تعیین شده، خدمات مسئولانه‌ای ارائه دهد.
 • جنس بدنه داخلی فر در کارکرد و پخت غذا بسیار مهم است.
 • کیفیت درب فر
 • برچسب انرژی مستهلک شدن فر حائز اهمیت است.
 • عایق‌بندی بدنه برای کاهش اتلاف انرژی فر توکار
 • تحمل دمای شیشه اهمیت بالایی دارد. قیمت شیشه فر بسیار بالاست و شامل گارانتی نیز نمی‌شود.

مزیت فر‌های ساده به الکترونیکی پیشرفته

می‌دانیم که آشپزی ملل با هم فرق دارد. فرهای الکترونیکی، به دلیل داشتن برنامه‎‌های مشخص، ممکن است نتواند مطابق ذائقه ما غذا را بپزد. مثلا غذای خاصی مثل یک استیک را کمتر از زمانی که ما انتظار داریم، بپزد.

بنابراین ممکن است برخی از برنامه‌های پخت غذا در فرهای الکترونیکی پیشرفته منطبق با شیوه پخت ما نباشد و این فرها برای همیشه بلا استفاده قرار بگیرند.

ازطرفی، فرهای ساده به دلیل سادگی در عملکرد، مناسب برای هرگونه پخت و پز هستند.

شما عزیزان برای اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره های درج شده در ایت تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما شما را در خریدی مناسب راهنمایی کنند تا بتوانید در خرید خود بهترین عملکرد را داشته باشید.

نظر سنجی